Malatya İl Koordinatörlüğü

TKDK'dan Kadın Girişimcilere Çağrı!


TKDK'DAN KADIN GİRİŞİMCİLERE ÇAĞRI "KENDİ İŞİNİZİ KURUN!"

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu İl Koordinatörü Murat Tunç üretim yapmak isteyen kadınlara çağrı yaparak, “Üretim yapmak isteyen bütün kadın girişimcilerin yanındayız. Kadınlarımız çoğunlukla masa başı iş istiyor. Bunun yerine kendi işyerlerini kurabilir, kendi iş yerlerinin patronları olabilirler." dedi TKDK verdiği destekle başvuranları iş sahibi yapıyor. TKDK İl Koordinatörü Murat Tunç üretim yapmak isteyen kadınlara seslenerek kendilerinden alacakları desteklerle kendiişlerinin patronu olabileceklerini vurguladı."70 KALEM DESTEĞİMİZ MEVCUT

TKDK deyince sadece hayvancılıkla ilgili destek olduğu algısının olmasını istemiyoruz." diyen Murat Tunç, "TKDK olarak 302 yöresel ürünler tedbiri konulu çalışmamız var. Bu tedbir içerisinde tıbbi aromatik bitki yetiştiriciliği, arıcılık, kırsal turizm, süt ürünleri yetiştiriciliği işlemesi hepsi mevcut. Bunların yanında, ayrıca yöresel ürünleri de destekliyoruz. Bunlar içerisinde el sanatları, yorgancılık, dokumacılık, cam ve eşya, seramik yapımı, tandır yapımı, giysi dekorasyonu, nakış işleme, Malatya'nın yemekleri, yiyecekleri, süpürge yapımı, sepet dokuması gibi girişimlerin tamamını da destekliyoruz. Tunç, "Özellikle el becerileri yüksek kadın girişimcilerimizi bekliyoruz. Çünkü kadın girişimcilerin sanatsal girişimlerde el becerileri yüksektir. Bununla ilgili desteklerimiz mevcut.

MALATYA UYGUN ŞEHİR

En çok arzuladığımız şeylerden birisi birkaç kadın girişimcinin bir araya gelerek yöresel ürünlerle, el sanatlarıyla ilgili bir proje yapıp bu projeyi hayata geçirmesi. Malatya bu konuda uygun bir şehir. Malatya özelinde leblebi, tel kadayıf, ceviz, salamura, pestil, turşu, sarma, mantı, sebze kuruları, ev konservesi, pekmez, sucuk, dut pekmezi, süzme yoğurt, yufka ekmeği, Malatya'ya ait ekşili ekmek, su böreği, kuzu dolma, karın, bumbar gibi kalemlerin hepsi için başvurabilirler. Makine ekipman ve yer yapımı konusunda destek alabilirler. 

GİRİŞİMDEN KORKMAYIN

Girişimcilerin çalışmaktan korkmamalarını isteyen Tunç, "Örneğin birçok insan ev baklavası yemeyi arzu ediyor. İçerisinde doğal ürünlerin olduğuna inandığı, içinde Malatya tereyağının, Malatya cevizinin yer aldığı o lezzeti bulmak istiyor. Girişimci arkadaşlarımız çalışmaktan korkmasınlar. Gidip bir yerlerde iş aramak yerine kendi işlerinin sahibi olabilirler. En azından başarılı olamazlarsa da bir iş yapmanın mutluluğunu yaşarlar. Mesela ben şu işi yaptım, şu işle uğraştım, diyerek çocuklarını anlatacakları bir anıları da olabilir. Bu anlamda özellikle kadın girişimcilerimiz, kadın arkadaşlarımızın bu konuya önem vermelerini istiyoruz. kadın girişimcilerimizi 'Yeter ki iş yapsın' diyerek kurumumuza bekliyoruz, yardımcı oluruz" ifadelerini kullandı. “Yapmak istedikleri ilgili bir yatırım bizde yoksa diğer Fırat Kalkınma Ajansı, DAP'ın destek verdiği alanlarda kendilerine rehberlik edebilir, yardımcı olabiliriz. Gerçekten iş yapmak isteyen, bu konuda fikri olan bize gelsin. Asıl amacımız ülkemizin, ilimizin değerlerine sahip çıkmak, bunları geliştirmek ve gelecek kuşaklara aktarmaktır. Diğer yandan da ekonomiye katkı sunmaktır.” şeklinde konuştu.